Nevaerun - po blackoute

V roku 2042, v 5. mesiaci, v 36. dni, o 19:05 nastal blackout - zmizla elektrina.
Nastala totálna katastrofa, ktorú si žiadna žijúca bytosť nevedela predstaviť.
Všetky prístroje závislé od elektrickej energie prestali okamžite fungovať. Aeromobily, vlaky, autá na zemi, električky - toto všetko stroskotalo - množstvo tragických nehôd. Komunikácia nebola možná, nikto nevedel čo sa stalo. V nemocniciach nastal chaos, ľudia pripojený na prístroje umierali. S prichádzajúcou tmou sa panika stupňovala, pretože žiadne elektrické svetlo nebolo možné rozsvietiť.

Blackout v Geopolise
Už na druhý deň nastal v Geopolise chaos, ktorý nemal kto riadiť. Policajné aj zdravotné zložky nemali byť ako koordinované. Policajti, ozbrojený len teasermi a elektrickými obuškami, sa stali bezradnými. Strach motivoval ľudí k násilnému rabovaniu. Zo začiatku len potraviny. Po pár dňoch to však bolo všetko, čo prišlo pod ruku - zbrane, oblečenie, nábytok ako palivo. Niektorí optimisty dokonca ukradli elektroniku, dúfajúc, že výpadok nebude dlhotrvajúci.
V mestách začali vznikať gangy. V štvrti Pentagon, ktorá bolo známa ako drogové ghetto, vznikol gang, pod vedením Ismaela - násilného dílera, ktorého ako jedného z prvých napadlo rabovať obchody so zbraňami. Sieť dílerov a narkomanov, ktorú si vytvoril pred blackoutom, mu teraz slúžila ako malá armáda. Postupne začal obsadzovať západnú časť mesta - raboval, vraždil, lúpil a znásilňoval všetko, čo mu prišlo pod ruku.
Veľmi malá časť obyvateľov sa rozhodla Geopolis opustiť. Väčšina obyvateľov však zostala vo svojich bytoch a domoch, čakajúc, kým vedenie mesta vyrieši problém s prúdom. Vedenie mesta sa pokúsilo stretnúť, ale kvôli komunikačnému tichu nedokázali zistiť, čo sa deje. Sú vo vojne s niektorým z národov? Je to nejaká magická anomália? Prírodná katastrofa? Nedokázali zorganizovať silové zložky - ako aj, keď jediná forma komunikácie bola osobná, a preprava bola možná len pešo.
Prvý týždeň po blackoute sa začala do obytných komplexov, bytoviek, a na ulicu vylievať kanalizácia, keďže čerpadlá prestali fungovať. Byty aj domy sa stali neobývateľné. Ľudia začali súperiť o zbytky potravy so susedmi. Gang Ismaela sa začal rozrastať - zúfalí obyvatelia sa radšej k nemu pridali, ako by mali proti nemu bojovať. Zvieratá a príšeri, ktoré boli kvôli výstavbe Geopolisu vytlačené mimo paevarskú nížinu, vycítili, že niečo nie je v poriadku, a obyvatelia mesta sú zraniteľný. V okrajových častiach začali vstupovať do mesta, dezorientovaný obyvatelia boli pre nich ľahká korisť.
Počas nasledujúcich týždňov sa začala medzi obyvateľmi masívne šíriť epidémia spôsobená splaškami z kanalizácie, ktoré sa vyliali do ulíc a príbytkov. Obyvatelia umierali na ulici. Nefungujúca zdravotná starostlivosť spôsobila, že takmer každý, kto sa nakazil, zomrel. Panika vo vnútri gangu Ismaela spôsobila, že sa začala jeho armáda triestiť na drobné gangy, ktoré začali proti sebe bojovať o zbytky potravín, paliva, a liekov. Nie je známe, kedy a ako Ismael zahynul, ale jeho telo zavesili na veľkú sochu zakladateľa mesta - človeka Sama Gauridia - v strede mesta, ako symbol anarchie.
Po niekoľkých rokoch Geopolis ovládli beštie, ktoré v jeho útrobách našli svoje útočisko. Niektoré gangy sa dokázali v meste ukrývať a prežívať. Do mesta sa z neznámych končín vrátilo zopár drakov. Najvýraznejší červený drak, nazývaný Mizang, obsadil bývalú masívnu koncertnú halu.
Geopolis sa stal mestom duchov a príšer, do ktorého sa bál každý vstúpiť.

 

Blackout mimo Geopolisu
Orkovia
Dopad blackoutu na orkov bol menej vážny ako u ľudí alebo elfov, ale dostatočne významný na to, aby spôsobil chaos v ich krajine. Obyvatelia Slumov, v ktorých elektrinách nebola, vycítili svoju šancu dostať sa do bohatších štvrtí. Vznikla tak nekontrolovaná občianska vojna, ktorá vďaka panike a nevedomosti ničila krehkú sociálnu štruktúru, ktorá sa za posledné roky u orkov snažila o scivilizovanie krajiny. Na západe, na hranici púšte Godra a paevarskej nížiny, začalo vznikať nové osídlenie, ktoré založil Sea’El - človek. Jeho pevná ruka a kult osobnosti dokázal ako tak zastaviť nekontrolované ničenie a plienenie. Mnohým osadám ponúkol svoju ochrannú ruku, pod podmienkou, že nebudú používať žiadne technológie. Stal sa tak silným vládcom, ktorý mal pod kontrolou už niekoľko generácií, ktoré sa v osadách dokázali vrátiť k pestovaniu a chovaniu dobytka.

Elfovia
V čase blackoutu elfovia utrpeli obrovské straty na životoch. Elfovia pred blackoutom masívne používali mnohé implantáty a mikročipy, ktorými si zjednodušovali život. Keďže v ich mestách fungovalo komplet všetko na elektriku, výpadok znamenal nespočetne veľa havárií. Mnohí elfovia do pár minút umreli, pokiaľ mali v sebe implantát, ktorého skrat znamenalo vnútorné krvácanie až smrť.
Aeromobily, ktoré boli na oblohe takmer nonstop, stroskotali ničivým spôsobom na budovy a ulice - všetko, čo elfovia budovali, bolo za chvíľu zničené. Niektorí elfovia sa rozhodli presunúť do Geopolisu, kde dúfali, že dostanú odpovede na to, čo sa to vlastne deje. Z krásnych moderných miest sa tak stali ruiny bývalej nádhernej civilizácie.

Ľudia
Blackout pre ľudí znamenal takmer totožný osud ako pre obyvateľov Geopolisu - epidémie, gangy, príšery, rabovanie, násilie. Mnohé mestá sa tak stali miestami, v ktorých nikto nevládol a preživší museli bojovať o prežitie v skupinách, ktoré si dokázali utvoriť. V meste Atharanit, ktoré je na západ od Geopolisu, sa po niekoľkých rokoch objavil foxling Memento - kočovník, ktorého rodičia stihli opustiť Geopolis. Memento sa narodil do sveta po blackoute. To, čo počul o blackoute, bolo iba sprostredkovane od svojich rodičov. Na ruinách mesta Atharanit sa rozhodol, že tá bájna elektrická energia sa musí vrátiť. Začal hľadať ľudí, ktorí vedeli niečo o mechanike a vede. Objavil veľkú knižnicu, kde trávil väčšinu času. Postupne vytvoril miesto, kde ponúkol útočisko všetkým, ktorí mali záujem technologický pokrok opäť započať.

Trpaslíkovia
Najtragickejšie dopadli trpaslíkovia v juhozápadných baniach, ktoré boli napájané atómovou energiou. Blackout znamenal katastrofické výbuchy v niektorých elektrárňach. Banícke mestá a dediny v okolí boli tak zasiahnuté rádioaktivitou, ktorá sa zo zničených elektrární valila do okolia. Niektorí trpaslíkovia stihli ujsť - ale takmer celé územie trpaslíkov sa stalo do pár dní absolútne neobývateľné. Útočisko tu našli len ghúlovia, prízraky, a príšery, ktorým rádioaktivita nevadila. Niektorí trpaslíkovia, ktorí sa dostali na východ od baní, sa rozhodli, že jedinou šancou na prežitie je organizácia. Vytvorili preto senát, zvali k sebe ostatných preživších, a organizovali ich, aby dokázali zaobstarať potravu, vodu, budovať obydlia a odolávať nájazdníkom. Vznikla tak demokratická frakcia Solidare, ktorá dokázala prežiť niekoľko generácií.

Foxlingovia

Foxlingovia, ktorí trávili väčšinu času na poliach alebo na lodiach, blackout prekvapil, ale výraznú stratu na životoch to pre nich neznamenalo. Kombajny, stroje, lode, všetko sa stalo nefunkčným, ale nie smrteľným. Foxlingovia, ktorí autoritu vedenia moc neuznávali, tak museli začať kopať sami za seba. Prežili tí, ktorí sa dokázali čo najrýchlejšie prispôsobiť svetu bez elektriny.

 

Frakcie, ktoré vznikli

Rebirth

Na východe sa nachádza osídlenie Rebirth, ktoré vedie Memento - foxling, ktorý je presvedčený o tom, že výpadok elektriny spôsobili magické sily. Snaží sa znovu zmechanizovat svet - obyvatelia vytvárajú stroje na parný pohon alebo dieselové agregáty, ktoré musia pracovať mechanicky. Preto Memento hľadá všetkých mechanikov v Neaverune, a snaží sa ich presvedčiť o potrebe technologického napredovania. Mágovia v tomto meste nie sú vítaní - akýkoľvek mág je pod neustálym dohľadom. Mágia, ako údajný dôvod blackoutu, je prísne zakázaná.

 

Originguard

Originguard je spoločenstvo menších miest na západe, ktoré vedie autokrat Sea'El, starší človek. Ako dieťa si pamätá deň, keď nastal veľký výpadok. Je presvedčený, že bohovia im dali znamenie, že si ich nevážime, a tak nás potrestali. Jeho honba za čímkoľvek, čo by mohlo znamenať technologický progres, ho posadla do morku kostí. Jeho dve dcéry - Rebela a Angela, sa starajú o vojenské výpady, ktoré majú na starosti zničiť čokoľvek, čo by malo znamenať návrat do čias, keď Nevaerčania boli závislí od elektrickej energie.

 

Solidare

Demokraticky vedená frakcia na juhovýchode, kde vládne kongres o 8 členoch všetkých rás (predovšetkým trpaslíkov), ktorí sú každé 3 roky volený. Ich snaha diplomaticky jednať s ostatnými frakciami im zabezpečuje krehkú neutralitu. Po splnení mnohých úloh sa postupne dozvedáš o podrazoch, ktoré Solidare pácha. Postupne od teba vyžadujú viac a viac intríg a manipulácii ľuďmi, aby ich vedenie malo isté opätovné zvolenie do kongresu. Ich nebezpečný populizmus postupne likviduje všetkých, ktorý si dovolia nesúhlasiť s názormi kongresu.

Poďme sa teraz pozrieť bližšie na jednotlivé frakcie...

Kontaktujte nás

Meno:
Telefón: *
E-mail: *
Overovací kód: *
Text správy: *
Darčeky, pečiatky:
(foto, scan a pod.)
Správa sa odosiela ...
* - povinné polia